flag-english-icon flag-english-icon

در سفر هایی که داریم اولین و مهمترین انتخاب ما،انتخاب مقصد منطقه گردشگری است. و بهترین انتخاب منطقه گردشگری این است که مکان تفریحی و سیاحتی، درون شهری یا طبیعت جدید باشد. استان کرمان دارای منطقه های زیبا و بکر طبیعی در کشور ایران است. عقاب طلایی شما را به بازدید این اثار ارزشمند تاریخی و این منطقه گردشگری جنوب شرق دعوت می کند.

iran-kerman-arg-bam-goldeneagle

ارگ بم

ارگ بم بزرگترین و بهترین بنای خشتی دنیا، یکی از بناهای مهم تاریخ ایران و جهان، ساختمان مدرن تاریخ و جهان که در استان کرمان در هزاره دوم تا چهارم قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. ارگ بم مجموعه ای پیشرفته و مناسب زندگی قشر های مختلف بوده است.بخش مردم عادی ، بخش نظامی ، بخش فرماندهی و سیاسی . مجموعه ارگ بم متعلق به هزاره دوم تا چهارم قبل از میلاد مسیح است و مساحت مجموعه قدیم و جدید به بیست هزار مترمربع می رسد و مساحت ارگ نزدیک به شش هزار مترمربع است. مجموعه ای که اطراف ان را خندق هایی برای امنیت بیشتر حفر شده است و نیز دیوار های بلند به ارتفاع شش یا هفت متر و نیز همراه با برج های دیدبانی به تعداد زیاد در اطراف ان ساخته شده است. کانالهایی جهت تهویه هوا و خنک کردن مجموعه ارگ بم ساخته شده بطوریکه اب در این کانال ها جریان داشته است و مانند فیلتر تمامی ذرات و گرد و غبار هوا را جذب کرده و پس از خنک شدن هوا به داخل مجموعه مکش می کرده است .

ساختار ارگ بم

ارگ بم در پایین ترین قسمت ان محل زندگی مردم عادی است.خانه ها و ساختمان های عمومی مانند مدرسه ، مکان های ورزشی ، بازار است .در این قسمت خانه هایی با دو تا سه اتاق جهت زندگی قشر فقیر ساخته شده است و برای تعدادی دیگر حیاط و فضایی جهت درختکاری و سرسبزی وجود دارد.اما ساختمان های زیباتر با اتاقهای بهتر در قسمتهای مختلف جهت فصل های مختلف سال و حیاط هایی بزرگ با محلی جهت نگهداری اسب و دیگر حیوانات نمونه دیگری از محل زندگی مردم عادی است. در قسمت بالاتر خانه هایی جهت اسقرار نظامیان و خانواده های ثروتمند و کارکنان اداری مجموعه است. و در راس مجموعه مرکز فرماندهی و مرکز نظامی با محل نگهداری اسبها و نیروهای زرهی و سربازها و نیز عمارتهای چهار فصل مجلل قرار داشته است.


عضویت در خبرنامه